معتزله


+ حامد ابوزید نو معتزلی

نصر حامد ابوزید را به زبان فارسی بخوانید!
http://nasr-hamed-abuzayd.blogfa.com
http://www.abuzaid.cov.ir 

یک جوان ایرانی در راستای شناسایی شخصیت و آراء " نصر حامد ابوزید "- متفکر و پژوهشگر اسلام شناس مصری - ،تارنمایی را به نشانی http://nasr-hamed-abuzayd.blogfa.com و http://www.abuzaid.cov.ir پاگشایی نموده است. در این تارنما کاربران می توانند در پیوند های (زندگینامه، مقالات، مصاحبه، نقد و نظر، گزارش، معرفی کتاب، مقالات عربی، ویدئو، دانلود کتاب) مطالب ارزنده و درخوری از مقالات و اندیشه های نصر حامد ابوزید یا مطالبی درباره ی او را دریافت دارند. این وبلاگ هر چند همه ی مطالب آن، تولیدی نیست، اما توانسته با مطالب دسته اول و برجسته ی ابوزید و همچنین بازنشر مطالبی درباره ی او از اسلام شناسان و پژوهشگران دریچه یی جدید به روی شناخت این متفکر و پژوهشگر برجسته ی اسلامی بازنمایی کند. ابو زید در واقع یکی از شارحان تفسیر قرآن و پیرو مکتب معتزلیان است. (عقل باورانی که بر اختیار انسان تاکید دارند.شیخ بو عمران می نویسد: مسئله ی بنیادی نزد معتزلیان دانستن این معنی بود که آیا انسان در افعال خود آزاد است، یا تنها خداست که صاحب قدرت است و بنابر این آزادی انسان وهمی بیشن نیست)
در بخش زندگی نامه ی این متفکر مصری که از همین وبلاگ بر گرفته ایم، آمده است: ((ابوزید که مسلمانی است با ایمان و اعتقادات دینی عمیق، در تحلیل‌های انتقادی خود از قرآن می‌کوشد متن کتاب دینی را در انطباق با وضعیت حاکم بر عصر پیدایش قرآن تفسیر کند. وی در دوره‌ی تحصیلات خود در سفرهای پژوهشی به ایالات متحده‌ی آمریکا، ژاپن و سودان به مطالعه‌ی رهیافت هرمنوتیک و تأویلی در تفسیر متن قرآن دست زده بود. این رویکرد تأویلی وی به متن، بحث‌های بسیاری را در میان فقهای اسلامی قاهره برانگیخت، به طوری که در پی یک رشته مباحث شدید، علمای فقهی دانشگاه الازهر وی را تکفیر کردند و مرتد اعلام داشتند [...] در پی اعلام ارتداد علیه ابوزید از سوی دادگاه شرع و علنی شدن آن، این پژوهشگر اسلام‌شناس بارها تهدید به قتل شد. مهاجرت ابوزید و همسرش از مصر به اروپا پایان قضیه‌‌ای بود که در این میان توجه افکار عمومی جهانیان را به خود جلب کرده بود. از اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی بدین سو ابوزید و همسرش در کشور هلند زندگی می‌کنند.)) ابوزید در سال ۲۰۰۵ میلادی توانست "جایزه‌‌ی آزاداندیشی ابن رشد" برلین را به خود اختصاص دهد.
از او تا کنون در ایران مقالاتی پراکنده منتشر شده است. ولی از او کتاب "معنای متن"(پژوهشی در علوم قرآن) با ترجمه ی "مرتضا کریمی نیا" از سوی نشر طرح نو به زبان فارسی انتشار یافته است.
به هر روی وبلاگ ابوزید که از سوی "رامین" پاگشایی و ساماندهی شده، می تواند در راستای شناسایی و ترویج اندیشه های او کمک شایانی به دوستداران فارسی زبان این متفکر مصری نماید، امید است که هر چه زودتر تارنمایی حرفه یی و تخصصی درباره ی "نصر حامد ابوزید" در فضای مجازی رویت نمائیم.

نویسنده : سید محسن موسوی زاده ; ساعت ٤:۱٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ شهریور ،۱۳۸۸
comment نظرات () لینک