معتزله


+ نصر حامد ابو زید اندیشمند نو معتزلی درگذشت

اندیشه  - نصر حامد ابو زید از اندیشمندان معروف مصری صبح امروز دوشنبه به دلیل بیماری سخت درگذشت.

 

خبرگزاری فرانسه گزارش داد مراسم تشیع جنازه وی نیز امروز در زادگاهش یعنی شهر طنطا مصر برگزار می شود.

نصر حامد ابوزید (1943 / طنطا / مصر) ، از روشنفکران دینی معاصر است که در سالهای اخیر با مقالات و اندیشه های وی در ایران بیشتر آشنا شده ایم.وی از تبار روشنفکرانی است که به دلیل اندیشه های نوگرایانه اش ، ناچار شد تا از مصر به اروپا هجرت کند.

نصر حامد ابوزید در دهم ژوئیه 1943 در شهر طنطا در غرب مصر متولد شد. در پانزده سالگى نیمى از قرآن را حفظ کرد و در بیست سالگى امام جماعت روستاى قحافه، از توابع شهر طنطا شد.بعدها وقتى امامت جمعه نیز مى‏کرد، مدتى به گروه «اخوان المسلمینِ» مصر پیوست.

از بیست و پنج سالگى وارد دانشگاه قاهره گردید. در سال 1972م.(29 سالگى)، لیسانس زبان و ادبیات عربى از دانشکده ادبیات دانشگاه قاهره گرفت. چهار سال بعد فوق لیسانس خود را نیز از همان دانشکده گرفت.عنوان رساله وى «قضیة المجاز فى القرآن عند المعتزلة» بود که بعدها در کتاب الاتجاه العقلى فى التفسیربه چاپ رسید.

دکتراى خود را در سال 1981 در رشته زبان و ادبیات عرب گرفت. رساله دکتراى او درباره «تأویل قرآن از دیدگاه ابن عربى» بود که بعدها در قالب کتاب فلسفة التأویل: دراسة فى تأویل القرآن عند محیى الدین بن عربى به چاپ رسید.

وى در 49 سالگى (1992م.) با خانم دکتر ابتهال احمد کمال یونس، استاد زبان فرانسه در دانشکده ادبیات دانشگاه قاهره ازدواج کرد.

ماه آگوست 1992م. چند تن از اساتید الازهر و دانشگاه قاهره با تسلیم دادخواستى به دادگاه شهر جیزه، خواهان جدایى وى از همسرش به دلیل ارتداد شدند. عاقبت دادگاه استیناف قاهره در 14/6/1995 به ارتداد و جدایى حکم کرد. در این میان سازمان «الجهاد» به رهبرى ایمن الظواهرى ـ دستیار اول بن لادن ـ فتواى قتل او را صادر کرد و از آن پس ابوزید، مدتى در مراقبت پلیس مصر فعالیت‏هاى خود را ادامه داد، و سرانجام به دانشگاه لیدن هلند رفت.وى داراى 12 کتاب به زبان عربى و بیش از 70 مقاله به زبان‏هاى عربى و انگلیسى است.

کتاب های <چنین گفت ابن عربی>، <دایره های ترس> (قرائتی در گفتمان زن )، <نقد گفتمان دینی> و <معنای متن> ، <رویکرد عقلانی در تفسیر قرآن> از او در ایران منتشر شده است.

نویسنده : سید محسن موسوی زاده ; ساعت ۳:٥۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٥ تیر ،۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک